Prolomené heslo k e-mailu, co dělat?
Zneužití nebo odchycení hesel a následné nepříjemnosti již potrápily nejednoho e-shopaře. Jak očistit svůj účet a zbavit se této nepříjemné nálepky spamera? Sepsali jsme pro vás pár ověřených tipů.
Jak zjistím, že mi odchytili heslo k e-mailu?
Zjistit to můžete i hned teď, například přes portál haveibeenpwned.com nebo náhodně, když vám v inboxu přistane e-mail, který se tváří, že byl odeslán z vaší e-mailové adresy.
Co dělat při prolomení hesla
V první řadě přescanujte všechna zařízení, které používáte na přístup k internetu. Použijte například Malwarebytes.com.
Následně změňte své aktuální heslo. Podle pokynů, které uvádíme níže.
TIP:
Pokud se vám někdo naboural do FB účtu nebo stránky a už vám nejde změnit heslo a nefungují ani ověřovací tokeny, nahlaste incident přes https://facebook.com/hacked.
Jak odchycení hesel zabránit?
Ideálně samozřejmě prevencí. Proto nesmí heslo obsahovat název domény nebo účtu ani jméno.
Kromě používání legálních softwarů, antivirových programů, ignorování hoaxů a neklikání na pofidérní odkazy je vhodné nastavit například i 2stupňovou autorizaci hesla (např. pro Gmail).
5 tipů, jak předejít prolomení a zneužití hesel
- Unikátní, silná hesla – za silné heslo se považuje takové, které obsahuje náhodný shluk písmen, velké písmeno a speciální znak [ ] @ . ( ) # = + $ ! ? { }. Důležité je, abyste neopakovali stejná hesla. Je to i váš případ? Napravte to. Začněte tím, že změníte heslo na Gmail i heslo na Facebook. Silné heslo je takové, které je dostatečně dlouhé a především náhodné. Pozor, hesla, která pouze kombinují slovo a za ním na konci číslo a znak, vytvářejí iluzi bezpečného hesla, ale bezpečná nejsou. Doporučujeme použít aplikaci, resp. službu na správu hesel a v ní vytvořit heslo, které si nebudete pamatovat.
- Klíčenka pro správu hesel – například 1password.com, která je dostupná jako desktopová aplikace, ale i jako rozšíření prohlížeče. Pokud patříte mezi iOS positive uživatele, doporučujeme iCLoud klíčenku.
- Be legal – kraknutý Windows a poctivé podnikání k sobě nepasují, proto investujte do legálních verzí. Důvod je jednoduchý, nikdy nevíte, jaká nastavení se vám v nelegální verzi aktivují.
- 2x prověřuj a jednou klikej – pokud vám do inboxu přijde phishingový e-mail, který po vás žádá zadání hesla, např. k Facebooku nebo internetbankingu, raději si 2x prověřte, z jaké URL adresy byl odeslán.
- Aktualizace – operačního systému, prohlížečů i aplikací zabezpečí všechny bezpečnostní záplaty, proto neodkládejte aktualizace na později.