Systém pro rychlé vytvoření webových stránek nebo e-shopů

Falešná chyba 404 v Search Console

Zpět na kategorii

Jak jsme se z předešlého návodu k chybě 404 dozvěděli, jsou čtyřistačtyřky úplně normální součástí webu. Internet se neustále mění, vzniká nový obsah, starý obsah zaniká. Když nakonec podstránka s URL adresou definitivně umře, server (v ideálním případě) vrátí kód odpovědi HTTP 404.

Kdy vzniká falešná chyba 404?

Oznámení v Search Console - falešná chyba 404Falešná chyba 404 / Soft 404 vzniká v případě, když informujete návštěvníka, že daná stránka, na kterou kliknul, neexistuje, zároveň ale server odpovídá s (úspěšným) kódem 200, místo 404 (stránka nenalezena). Neexistující stránka se tváří, že existuje. A zároveň úmyslně stránku nebo produkt ponecháváte v indexu. 

Příklad – přesměrování všech uživatelů z neexistující stránky na domovskou stránku místo zobrazení kódu 404. 

Z pohledu Googlu nežádoucí, aby se neexistující stránka tvářila, že existuje. Může to považovat za manipulativní techniku. Když uživatele přesměrujete na úplně jiný obsah, než který původně stará URL adresa obsahovala. 

Falešná chyba 404 může vzniknout i v případě, že je načtení příliš dlouhé.

Když například stránku přecpeme obsahem nebo server neodpovídá dost rychle (mikrovýpadky), tak na volání Googlebot dostane odpověď, ale stránku nenačte. Alternativně může být problém způsoben i vložením nějakého kódu, který Googlebotu neumožní stránku projít.

Proč na tom záleží?

V důsledku toho, že se neexistující stránka tváří, že existuje, může být indexována – uvedena ve výsledcích vyhledávání. Vyhledávače se budou nadále pokoušet prohledávat tuto neexistující webovou adresu místo toho, aby trávily čas prohlížením vašich skutečných stránek.

Provozovatel stránky by se každopádně měl na chybu měkké 404 podívat a případnou opravu (pokud je např. přesměrování nesprávné) zabezpečit. Ignorovat daný stav není vhodné.

Co dělat?

Pokud vaše stránka již není k dispozici a nemá jasnou náhradu:

– měla by vrátit kód odpovědi 404 (nenalezen)
– nebo 410 (Gone) – daná stránka již není nadále dostupná.

Kód jasně informuje oba prohlížeče a vyhledávače, že stránka neexistuje. Návštěvníkovi stránky můžete zobrazit i vlastní stránku 404, pokud je to vhodné: například stránka obsahující seznam nejoblíbenějších stránek nebo odkaz na vaši domovskou stránku.

Pokud se vaše stránka přesunula nebo má jasnou náhradu:

– vraťte 301 (trvalé přesměrování). Přesměrujte návštěvníka na aktuální URL adresu na webu, která je pro vás důležitá. Pozor, měla by být obsahově podobná staré URL adrese. 

Použijte funkci Načíst jako Google / Fetch as Google (nebo jiné nástroje dostupné na webu), abyste ověřili, zda vaše URL adresa skutečně vrací správný kód.

Zdroj: https://support.google.com/webmasters/answer/181708

Chcete se ještě na něco zeptat? Napište nám:

Přihlášení (Flox 2)

Vyzkoušejte web nebo e-shop zdarma

Výběr designu:

Adresa stránek s koncovkou .flox.cz je zdarma. Adresu můžete kdykoliv změnit na tvar bez koncovky .flox.cz zakoupením nebo přesmerováním vlastní domény.

Vyberte si prosím některou z připravených šablon.
Design stránek můžete kdykoliv změnit v administraci, kde
najdete bohaté možnosti přizpůsobení šablon.
Rádi Vám vytvoříme i unikátní design na míru.

Tato stránka používá cookies. Vice info